Растворцев — західним партнерам

Dmytro Rastvortsev
12 min readJun 3, 2022

--

Український шрифтар Дмитро Растворцев. Суми, Україна, 2022

Початкова повна українська версія інтерв’ю для LoveAndLobby в рамках ініціативи #UkraineTalent. Фінальний матеріал англійською — читайте тут.

Писано ще пару тижнів тому—частина описаних подій 🔄 вже в минулому. Вже думалося, що к моменту публікації актуальним залишиться хіба що блок про українське весілля. Но покашо ніт. На жаль(.

Картинки — там немношк рандомно. (Принаймні я не дуже зрозумів редакційної логіки ілюстрування)). В будь-якому разі, звісно, 🤝 дякуєм партнерам. Отже:

#UKRAINETALENT: DMYTRO RASTVORTSEV, THE NATIONAL TYPE DESIGNER // українською, лонгрід

Дмитро розробляє комп’ютерні шрифти вже 20 років, а цікавиться буквами все своє свідоме життя. Профільної академічної освіти не має, самоучка. Співпрацює з провідними українськими брендинговими агенціями та урядовими організаціями. Також виконує замовлення для міжнародних компаній.

Ще студентом почав працювати у редакції сумської газети. Там був кур’єром, рекламним агентом, карикатуристом, редактором, верстальником, дизайнером, веб-дизайнером, арт-директором. Попутно малював шрифти. Після перетрубацій у редакції — самозайнята особа на вільних хлібах, фрілансер.

Якшошо — клієнти та нагороди єсть на rastvor.com.ua.

Поради для міжнародним рекрутерам щодо українських креативників

Мені важкувато подивитися на українських креативників очима міжнародних хедхантерів. Ну якщо міжнародні компанії співпрацюють з українцями (а вони таки співпрацюють), мабуть в цьому є сенс.

Можна зауважити, що українці більш схильні до горизонтальних зв’язків (треба по-людськи), аніж до жорстких ієрархічно-волюнтаристських (я начальник, ти — дурак).

Мене вражає підприємницький дух людей.
Вони мають амбіції, мають бізнес-проекти

Франсіс Плурд, канадський журналіст

Якось читав, що народи, які пізно вийшли з кам’яної доби не дуже продуктивні з європейської точки зору. Там хід думок такий: Поспіли банани— заєбок: під’їв і лежу, загораю. Бананів нема — штош беру палку-копалку — і эвона го за корнеплодами. Або беру нєвод і іду к сінєму морю. Мисливці/збирачі. Робить — не прибить або статус: всьо сложно з протестанською етикою праці. Але пращури українців — одні з найперших вийшли з кам’яної і в бронзову, і залізну ери. В даному контексті — тут українцям плюс.

Протестантизм не був панівною релігією в Україні. То ж якщо українці працювали добре, то не з оглядкою на Бога, а для власного добробуту і піклуючись про свою репутацію (бо шо люди скажуть?).

Народи, що пережили комунізм (коли люди працювали в колгоспі за палочки, копали від паркану до обіду. Апотім їх розкуркулювали комісари, забирали все надбане і відпраляли копать від паркану з колючим дротом до вечерней поверки) також мають нижчу мотивацію праці. Це мінус.

Прагнення до свободи і приватної власності. Навіть в комуністичні часи багато українців зберігали ці почуття
Ален Гіймноль, французький журналіст

То ж якщо потрібне узагальнення — думаю, українці ментально взагалі і відношенням до роботи зокрема — схожі на інші східноєвропейські народи.

Але ж всередині будь-якого соціуму люди між собою відрізняються.

Можу сказати за себе. На тому ж Апворку, звідкіля мені іноді приходять іноземні замовлення, всі відгуки моїх замовників — позитивні. Стараюсь не обіцяти того, чого не впевнений, що виконаю. А пообіцявши — намагаюсь тримати слово. Якщо є можливість — роблю більше/краще обіцяного. В дедлайни вписуюсь.

До широкомасштабного вторгнення в Україну левова частка моїх замовлень були з України. Наразі у зв’язку погіршенням економічної ситуації, спровокованої російсько-українською війною, мої комерційні українські проекти призупинені. То ж я, і, багато колег та представників української креативної спільноти — відкриті і до закордонних замовлень чи міжнародних проектів.

► Краща робота (можна три)

Якщо говорити про мої роботи, які репрезентують мене як шрифтовока, давайте виділимо популярні і оцінені фахівцями.

KyivType, варіативна шрифтова родина з трьома підродинами: без засічок, з засічками та з традиційно українськими півзасічками.

KyivType розроблявся для неофіційної (ініціатива знизу) айдентики столиці України Києва #newkyivlogo за ініціативою онлайн-інституту Projector, креативного бюро Дмитра Буланова та агенції Banda. Але вже давно вийшов з берегів і все більше набирає популярності в Україні. Та й не тільки в Україні. Багацько його завантажують.

Я намагаюся відслідковувати дизайн/картинки зі вжитими своїми шрифтами і публікую їх в соцмережах під тегом #dr_types. Й підписники часто присилають мені картинки з такими прикладами. Можу сказати, що KyivType там зустрічається найчастіше.

Половина графічних дизайнерів вже використовує KyivType для представлення України закордоном розробляючи постери, банери, айдентику для культурних форумів, виставок та фестивалів, через те що він має виразну українську ДНК.
Ярослав Білинський , графічний дизайнер, суспільний діяч

Тіки мене бісить цей шрифт? Неможливо читати, літера «к» латинська, «ж, у, і» та в цілому нема пропорції.
Sergei Sakal, працює в Middleware Inc.

Популярність шрифта я пояснюю доступністю (шрифт безкоштовний), універсальністю (багато накреслень/великий діапазон варіативності) та українськістю (шрифт має особливості, притаманні українській типографійній школі, що особливо актуально в ситуації війни і акцентуванні на самоідентичності).

Great typeface! Man these lc g’s are just gorgeous!
Melvin-Kevin Methe, Brand Identity Designer & Lettering Artist

Ото на моєму портреті на початку інтерв’ю ↑ , там де я на фоні постера «Суми вистоять!» — текст теж набрано КиївТайпом. Плакат робив, якщо я не помиляюсь, сумський дизайнер Дмитро Дубовик в перші дні активної фази російської агресії, коли Суми були в блокаді. Багато таких постерів по всьому місту. І Суми — вистояли. Принаймні станом на зараз — місто під українським контролем.

В планах є думки ще більше розширити суперсім’ю KyivType — добавити курсивів і вужчих накреслень, але не будемо далеко загадувати. Зараз триває війна, висока вірогідність форс-мажорів і форс-мінорів. Найпріорітетніша задача всіх українців — Перемога.

Для пристроїв та програм які ще не підтримують технологію варіативних шрифтів передбачені статичні накреслення (font-faces). Шрифтову суперродину KyivType можна завантажити на MyFonts , Rentafont, з ГугльДиску і використовувати для комерційних і некомерційних цілей. Freeware ліцензія.

e-Ukraine, шрифтова родина для українських державних сервісів.

❷ В 2019-му році нова команда нового президента взяла курс на реформи. Дигіталізація України, перехід на цифровий (електронний) формат взаємодії громадян і держави — була одним з напрямів реформування. При співробітництві новоствореного Міністерства цифрової трансформації України та українських маркетингової агенції Fedoriv та дизайн-бюро Spiilka було створено сервіси «Дія» — мобільний застосунок, вебпортал і бренд цифрової держави в Україні.

Щойно пройшли позначку в 13 мільйонів унікальних користувачів «Дія». За 2021 рік ми зросли більше ніж уп’ятеро.
Михайло Федоров, очільник Мінцифри. 3 січня 2022

🔄 UPD: Вже 17 млн користувачів станом на 26 травня 2022

🔄 UPD: Український бренд Дія отримав дві нагороди премії D&AD Awards. Бренд став найкращим у категоріях «Impact» та «Digital Design» . MMR, 27 травня 2022

Застосунки, сайт, бренд використовують спеціально розроблену шрифтову гарнітуру e-Ukraine. Її я робив у співпраці з агенцією Fedoriv.

У шрифті є дві підгрупи накреслень: з більш розповсюдженими графемами літер й вищою читомістюдля нейтрального набору та для акцидентного набору — з виразною українcкістю (e-Ukraine Head).

Гарнітура вільна для використання державними структурами, а також для некомерційних / благодійних цілей. Завантажити шрифти e-Ukraine можна тут.

DR Kruk, Headline serif typeface, Honorable Mention at Morisawa Type Design Competition 2019 (Tokyo)

❸ Шрифт DR Kruk підтримує багато мов на базі латинського, кириличного і грецького письма. Має купу альтернейтів, літагур, опентайп-наворотів для тонких налаштувань вигляду тексту і вийобистого набору.

Приємно, що фахове журі на шрифтовому міжнародному конкурсі в Токіо зацінило цей проєкт у категорії Латинсткі шрифти.

Назва співзвучна з круком та крюком. Шрифт має жорсткі форми, гострі краї. Естетика відсилає до звитяжних лицарських часів. У типографійних хащах застрягли зламані мечі, гаки, наконечники стріл, цегла зруйнованих стін”,отако я описав цей проект, коли відсилав на конкурс у Японію.

Наразі шрифт має тільки одне накреслення. В планах — розширити цей шрифт по накресленнях, але ще руки не дійшли й до цього.

Шрифт кожна купити/орендувати на американському MyFonts чи українському Rentafont.

***

DR Kruk у вжитку журналом Telegraf.Design

Круком набрана акциденція у першому друкованому українському журналі про дизайн Telegraf.Design, створеного за ініціативою Олександра Трегуба. До речі, чув, що вже готується до друку другий номер. Чекаємо.

► Перший дзвоник к тобі теперішньому

Я звертав увагу на шрифти відколи навчився читати. Мене цікавила конструкція букв, маленькі деталі що відрізняли формально одні й ті самі букви у різних шрифтах.

Ок, якщо потрібна історія то ось вона. Якось прийшов до своєї тітки в гості, а вона якраз затіяла прання. Пралка називалася “Riga-8”. В шрифті була дуже незвична вийобиста g. Вона зачарувала мене. Я сів напроти і просто довго дивився на напис. Може пів години, може годину — доки тíкала машинка (там механічний таймер). В якусь нірвану чи прострацію погрузивсь, споглядаючи. Коротше, відтоді g — одна з моїх любимих букв.

Пральна машина «Riga-8» з реле часу, Рижський електромашинобудівний завод, Латвія, 1970-ті / Дитяче фото Дмитра / Буква g у шрифтах Растворцева

► Український звичай, що відзеркалює красу культури

Сільське весілля. Багато наїдків і напитків, традиційні українські обряди та пісні, танці, веселощі.

Імперська русифікація і винищення українських звичаїв більше торкнулася великих індустріальних міст. То ж за українськістю — краще їхати в село.

***

Ставання молодих на рушник, обсипання зерном, фотосесія на березі Сейму, викрадання тухлí нареченої, бажаєм парі молодой дожити до свайби золотой. Застілля класично відбувається у шатрі. Шатер представляє собою великий армійський намет біля воріт оселі. Всередині — буквою П стоять столи. В центрі горизонтального штриха букви П сидять молоді, позаду молодих ковйор з весільним слоганом і двома кільцями, обабіч — шафери і дружки.

Після першого столу діди йдуть на вулицю курить і грати в карти, а баби́ за співають українських пісень. Чом ти не прийшов, як місяць зійшов? Я тебе чека-а-ла! Танці під баян та бубен, конкурс з повітряними кулями. Васильвич з відра хлюпає на імпровізований танцпол щоб прибить пилюку, яку підняли чоботи з бугая.

Дядько з Києва(!), що подарив долари(!!), передягнувся в свіжу сорочку бо сильно пітніє. Тухлю! Вкрали тухлю! Викуп! Де старший? Шафер розраховується з «викрадачем» і випиває з білої лодочки, яка по недосмотру втратила цноту. Мимо проганяють череду корів з паші. Танець молодого з молодою. Горько! Ха-ра-шо! Все буде харашо — я ето точно знааю!

Як стемніє — танцювальний плейліст формує молодьож. Підтягнулись опоздавші, гостей побільшало, на лавках уплотняються і сідають йолочкой чи на приставних стільцях. Грошові подарунки складають в трохлітрову банку з червоним бантом. Горько! На мотоциклах к шалашу приїжжають парубки з сусіднього села, які не були в списку гостей, але ж свято, гріх не привітати. Здоров! Петра бачив? Випивають.

Ламають весільний каравай і роздають гостям. Під обрядову пісню баби́ знімають з молодої хвату чи вінок і повязують хустку: тепер вже не дівиця, а молодиця. В шалаші вмикають електролампочки, гомін трохи стихає. Тарілки́ потроху уносять, але для завзятих гостей залишають острівок випивки й закуски.

— Константинович, може хвате вже? Оно з очей вже капає!
— На коня!
І коня я мав, стежку я знав. І мати пуска-а-ла…

І це — тільки перший день. Завтра — гуляння у жениха. У понеділок — купання свекрухи. Потім вареники. Легітимно можна тиждень водить козу, якщо є наснага.

***

В українські мові слова весілля (wedding) і веселитись (fun) — однокореневі. На жаль, в Україні зараз війна, то ж особо не до веселощів.

Що треба знати про Україну

Україна, її народ та землі споконвіку були частиною Європи. З давніх давен Україна мала тісні економічні та політичні зв’язки з Заходом. Зараз українці вкотре ведуть національно-визвольну війну з кривавою рашистською окупаційною ордою, що прагне поневолити і знищити Україну.

Грецькі та фінікійські колонії IV ст. до н. е. Фрагмент мапи / Острів Зміїний / Поштова марка «Русскій воєнний корабль, іді нахуй! Слава Україні!». Художник Борис Грох, Україна, 2022.

Певно ви бачили українську поштову марку, яка побила рекорди продажів. Українські захисники послали куди подалі ракетний крейсер «Москва», а після — ЗСУ вкотре розбили рускіх загарбників на острові Зміїний. Та подивіться на гугль-мапу. На цьому острівцю зовсім небагато споруд. Але одна з них — святилище Ахілла, місце де ймовірно похований славетний герой Троянської війни. Ахілл за походженням був тавроскіфом і народився в містечку Мірмекій (Боспорске царство, Крим, територія сучасної України).

А, згідно з переказами, Геракл був батьком Скіфа, першого царя скіфів — народу, що населяв територію сучасної України.

Осьо тікишо якраз вийшов ролик українського історика Олександра Палія про скіфів в контексті геополітики. Послухайте, цікаво! Спойлерю: українська хврикативна ге—саме від скіфів.

Ахілл. Малюнок на античній амфорі. Державний музей старожитностей, Лейден, Нідерланди. Фото Jona Lendering / Геракл і Лернейська гідра. Скульптор Едмунд Хофманн, 1893. Палац Хофбург, Відень, Австрія. Photo by Herzi Pinki
Лідери полку “Азов” Денис Прокопенко та 36-ї ОБрМП Сергій Волинський. Скріншот з відеозвернення полку “Азов”

Зараз весь світ бачить героїчні подвиги захисників захисників української землі. То ж нащадки Ахілла і Геракла — тут, в Україні. Вони воюють за свободу України, за існування українців, за європейські цінності. Але їм потрібна допомога.

Якби Україна не чинила опір, це була б темна весна для демократів усього світу. Якщо Україна не переможе, нас очікує десятиліття темряви.
Тімоті Снайдер, Нью-Йорк Таймз

🔄 UPD: Зараз захисники Маріуполя знахоляться в російському полоні. Їм, як і багатьом іншим українським воїнам, потрібна наша підтримка і якнайскоріше визволення!

► Найкраще в українській творчості

Українці — волелюбний нарід. Прагнення до свободи проступає і в творчості.

Але Україна довгий час була частиною імперій. То ж для реалізації свого потенціалу українці часто мали їхати світ за очі. Казимир Малевич, Олександра Екстер, Соня Делоне, Давид Бурлюк, Борис Арцибашев.

В силу мого фокусування на буковках — треба ще згадати Георгія Нарбута, Василя Єрмілова, Роберта Лісовського, Якова Гніздовського, які в своїх роботах гармонійно вписували історичну тяглість в сучасність.

Щодо оце актуалізованої фемповістки, можу зауважити, що в українському суспільстві давні традиції поваги до жінок та їх прав. Не було превентивних ударів по позициям возможно відьом, як у Західній Європі, чи гаремів і жіночого безправ’я, як у Московії. Було, як в том анегдоті: якщо дружина стоїть на воротях і руки в боки — то їй байдуже, в яку там сторону повернута у чоловікова шапка. В українських жінок була і є можливість працювати і реалізовуватися в різних галузях, то ж і на арт-сцені багато саме мисткинь.

Марія Примаченко. «Квітки виросли коло четвертого блока», 1990

Картину Марії Примаченко «Квітки виросли коло четвертого блока» продали на аукціоні за 500 000 доларів. Кошти будуть перераховані на потреби ЗСУ
Благодійний фонд Сергія Притули

► Українські креативники, яких має знати світ

Вікторія та Віталіна Лопухіни у каліграфічних пальтах Ohueno, 2019. Фото Ілля Колотій

Каліграфи Олексій Чекаль, Вікторія та Віталіна Лопухіни
Ілюстратори / художники Максим Паленко, Саша Ком’яхов, Олекса Манн
Ілюстраторка / аніматорка Наталя Гайда
Архітектор Слава Балбек

Це ті, котрих я оце згадав зі своєї інформбульбашки. Впевнений, талантів набагато більший. Ось нещодавно добрі люде зробили підбірку крутих українських авторів: The New Exhibition.

Чим вам допомогти?

Якщо вам чи вашій компанії потребен ексклюзивний шрифт, ви можете замовити шрифт в мене — я з радістю зроблю цю роботу. Або ви можете купити/орендувати готові шрифти з мого доробку чи доборку моїх українських колег.

***

Але я —українець. Моя країна, мій народ — в біді. І, якщо є можливість — допоможіть всім нам!

Як допомогти українцям:

  • Не толерувати рускі наративи і протидіяти присутності росії в мистецькому чи іншому культурному житті.
  • Тиснути на свою владу щоб не перешкоджали збройній та економічній допомозі Україні.
  • Відмовитись від російського іморту. Наразі ключові продукти — нафта та газ. За отримані гроші путен купує зброю і найманців для війни проти України.

Грошові пожертви зручно і надійно зробити на урядовому ресурсі United24.

Оце зараз я пишу текст, чую — бахкає, пишують, що це рускіє обстрілюють ураганами. Якщо ви зі Сполучених Штатів — нам вкрай потрібні Multiple Launch Rocket System (MLRS), щоб протидіяти рашистським покидькам. Просіть, вимагайте своїх сенаторів, уряд негайно надати Україні цю зброю!
🔄 UPD: 28 травня 2022 адміністрація Байдена схвалила відправку в Україну реактивних систем залпового вогню великої дальності.

🔄 UPD: 31 травня лідери ЄС на саміті у Брюсселі змогли розблокувати ухвалення ембарго на російську нафту.

Називати інших фашистами, будучи фашистом, є основною путіністською практикою.
Тімоті Снайдер, Нью-Йорк Таймз

Малюнок Максима Паленка, 2022

Виживше з ума маньячне некрофільне хуйло, п’яне від безнаказаності і стероїдів, вперлось на нашу землю, в наш дім, вбиває і катує людей, гвалтує жінок, гвалтує дітей, немовлят, руйнує житла, знищує інфраструктуру, терзає полонених, знущається над заручниками, депортує людей в концтабори. Путін зі своїми рускіми вояками веде варварську нелюдську війну, знищує Україну і проводить геноцид українців.

Послухайте програмні промови путєна і його говорящих голов! Якщо рашистів не зупинити тут і зараз, і Україна паде — вони підуть далі, полізуть вже до вас! І тоді ви платимете значно вищу ціну.

НАТО надо собирать манатки и отправляться на рубежи 1997 года
Сєргєй Рябков, заступника міністра закордонних справ РФ

Могили в Карольському саду в центрі Будапешта. Угорщина, 1956. Фото Fortepan / Nagy Gyula

► Як з вами зконтактувати щодо співпраці?

Ось контакти моєму сайті.
Ось я в соцмережах: behance, instagram, facebook

Пишіть, дзвоніть. Буду радий допомогти.

***

Наполегливий західний читач (все-таки знову я наваяв лонгрід. Хоча не знаю, що лишиться після редактури) читач-хедхантер може подумати: ми цікавимося про співпрацю і бізнес, а Дмитро — все про війну, історії з історії. То ж давайте я подитожу:

  • Чи можуть українські креативники бути корисними для міжнародних компаній? Так, можуть.
  • Допоможіть українцям! Станьте на сторону Добра!
Архангел перемагає імперського орла. Саша Ком’яхов, Україна, 2022

#StandWithUkraine
#ArmUkraineNow
#CancelRussianCulture
#embargo
#StopPutin
#stoprussia
#stopwar

20–22 травня 2022
Дмитро Растворцев
Вільна Україна 🇺🇦

***
Short adapted version of this text is available on loveandlobby.com.
Original full text in English is available on rastvortsev.medium.com.

--

--