Растворцев про шрифти Віледжу

Dmytro Rastvortsev
5 min readNov 5, 2024

--

Як і чому зроблено саме так // Повний текст. Адаптований редакційний матеріал Village.com.ua читайте тут.

– Розкажи трішки про себе, над якими шрифтами працював, чому взагалі займаєшся шрифтами.

Нещодавно запрошували виступити за дизайн-конференції. Для анонсу треба було написати про себе. Вдалося виразити містко і поетично. Скопіпастю:

Дмитро Растворцев — автор головного шрифту України e-Ukraine та шрифту для головних оборонців України UAF Sans. Дизайнер-самоук. Розробляє шрифти 20 років, цікавиться шрифтами 40 років.

Чому займаюсь? Подобається.

– Як відбувається робота над шрифтом загалом?

Технічно: на компʼютері відкриваєш шрифтовий редактор. Будуєш H, потім О, А. НОА — це букви, які спираються на прості геометричні форми (квадрат, круг, трикутник) і задають пропорції й конструкцію елементів майбутнього шрифта.

Далі за образом і подобою — залишок букв, цифри, пунктуацію, спецсимволи, кернинг. Regular готовий. Потовщуєм штрихи — маєм Bold. Стискаємо по горизонталі — отримуємо Condensed, потягнули вшир — чиназес, Extended сюда. Експортуємо, підключаємо в систему, друкуємо: “Hello World!

Сенсово: в форму літер, рисунок набору може вкладатися якась ідея. Кристалізації сенсу передують спостереження, дослідження, аналіз трендів, ескізування, безпосередньо робота над шрифтом.

Почасти замовник хоче ті ж яйця, тільки в профіль, а сенс уже закладено арт-директором, підпорядковується загальній концепції брендингу. Власне, як і було зі шрифтам Віледжу.

– Що ти вкладав у шрифт Віледжа і чому він саме такий?

Вкладав те, що попросили вкласти.

До мене звернувся Сергій Родіонов, арт-директор дизайн-студії Good News, екс-працівник Village:

“Я зараз допомогаю друзям з «Віледжу», консультую щодо оновлення стилю. Команді хочеться використати крутий Kyiv Type Sans Extra Bold для заголовків, але я бачу проблему в тому, що він занадто популярний і з ним вже дуже багато стилей. Хочеться оригінальності, тим паче це медіа з 500 к фоловерів.”

Шрифтова супергарнітура KyivType (супер– це не красне слівце, це такий термін для розвинених по стилях і накресленнях шрифтів) у своєму пупʼянку цитує клясиків українського шрифтарства. Передовсім Георгія Нарбута, Василя Хоменка, Мирона Левицького. Найпомітніше — у підсімʼї Titling. Але й в нейтральніших Sans та Serif специфічні графеми та форми зберігаються.

Гарнітура Kyiv Type у вжитку. Дмитро Растворцев біля постера Дмитра Дубовика. Суми, 2022

KyivType набув популярності (дехто, чув, вживає тут навіть overused) завдяки безкоштовній ліцензії і своїй українськості. Але його важко назвати нейтральним за будовою і “текстовим” за щільністю. Не аналог тих же Roboto чи Montserrat — маєм признати.

Олександра Корчевська-Цехош про KyivType. Лекція «Київ на мапі історії українського дизайну», 2024

Тож нові шрифти Віледжу мали відрізнятися від вихідного Kyiv Type звичнішими формами і бути адаптованими для можливості набору великих масивів тексту.

Після обговорень і порадившись з редакцією Сергій сформулював технічне завдання:

Ми зрозуміли, що сайт вже не відповідає потребам видання. Нам потрібна більш виразна та гнучка стрічка новин, віджети, помітна присутність контенту соцмереж на сайті… Тому ми наважились на повноцінний ребрендинг, і навіть ренеймінг: The Village > Village.

Що нам потрібно?

1) Шрифт заголовків. Медіа в багатьох випадках асоціюється з шрифтом заголовків. І для нас важливо, щоб «Віледж» впізнавали і без лого, наприклад, в сторіс або титрах ютубу. Ми попередньо зупинились на Kyiv Type Sans Heavy, але хочемо його доробити.

Плюс нам також потрібно зробити теж саме в накресленні Kyiv Type Sans Regular — він йде в акценти та ліди.

Тут давай порахуємо два варіанти:
1а) відмовляємось від крапок-трикутничків, робимо їх всі кружечками, робимо більш стриманий хвіст для -у-

1б) те ж саме, + звужуємо літери, щоб в заголовки влазило більше тексту

2) Логотип. Ідея — динамічний логотип, розроблений на основі написів зроблених командою. Ідея: логотип гнучкий, змінний і кожен день може бути новим. Нам важливо зберегти рукописний стиль, однакову товщину, але завжди різний малюнок. Технічно нам хочеться зробити тут дві речі. По-перше, відмалювати літери за ескізами жирнішими, зберігаючи загальний малюнок. Це важливо, щоб лого гарно виглядав на різних носіях в різних розмірах. По-друге, відразу закласти масштабування до цілого акцидентного шрифта на основі цих літер логотипу.

Як це виглядає в логотипі. Зараз йому бракує ваги та оглядки на масштабування в самодостатній акцидентний шрифт.

Потрібне щось на кшталт цього, змінне, але, звісно, за ескізами редакції. Дві мовні версії (Віледж, Village), по п’ять (~) версій кожної літери.

3) Акцидентний шрифт на основі логотипу. Для виділень та цитат нам потрібен шрифт, що відштовхується від логотипу. Ми можемо зберегти літери повністю, а можемо їх трохи підігнати, залишивши загальний зв’язок.

І потрібно відразу врахувати те, щоб два шрифти — заголовку та акценту добре працювали в одному рядку. Я бачу їх однакової товщини штриха і з контрастом геометрія–рукопис.

<Кінець ТЗ>

Сергій уявляв і описав яснý модель результату, мені залишилося тільки втілити задумку.

Відкриваю шрифтовий редактор. Будую В, потім І, Л (першим ділом попросили зробити лого).

Редакційний шкіц та векторний ініціал.
Процес відмальовки літер логотипу Village на основі рукописних редакційних шкіців. Саундтрек: Микола Ковальський
Літери для логотипу на основі рукописних редакційних шкіців.
Фінальні логотипи Village
Village Type Script
Порівняння шрифтів Kyiv Type та Village Type у наборі
Village Type Black та Script у заголовках Віледжа. Макет Сергія Родіонова, 2024

Оце днями Сергій показав, як виглядатиме вже новий сайт. Сподобалося, як працює Скрипт в контексті набору Блеком. Логічний наголос (text-emphasis) в тексті помітно не відразу, а бачиш вібрацію уже безпосередньо підійшовши (дочитавши) до виділеного фрагменту. Відчуваєш естетичне задоволення.

– Що цей шрифт говорить читачу про медіа?

Для тих, хто в темі: “Ого! Ексклюзив від Растворцева! Круто!”

Для пересічних: нові шрифти, що базуються на широковідомому в Україні Kyiv Type, більш універсалізовані за прототип. Village Type говорить про Київ, Україну, світ. Логічно наголошуючи суб’єктивну редакційну думку. Hello Village World!

10 вересня 2024
Дмитро Растворцев,
Вільна Україна 🇺🇦

--

--

No responses yet